değişim
telefon

Mutfak Dekorasyon

İç dekorasyon bugün zamanımızın birçoğunu geçirdiğimiz ev ve iş yerlerimizde görsel bir şölen olarak mobilyasından, duvar mobilyalarına zemin kaplamalarından, ışıklandırmalara kadar yerini ve konumu daha fazla vazgeçilmez kılmaktadır.

Hanımlarımızın günlerinin neredeyse tamamının geçtiği ve misafirlerimize en güzel ikramlarımızın yapıldığı mutfak belki de evinizin en önemli odalarından biridir. Bu yüzden mutfağınızın dekoru ve kullanım alanı dikkate alınarak yapılan mutfak dekorasyon çalışmaları  diğer odalara nazaran daha fazla önem kazanmaktadır.

Mutfak dekorasyonunda temel olan 6 çeşit mutfak dekorasyon türü vardır. 

Bunlar şunlardır:


1: DÜZ MUTFAK : Dar ve uzun mekanlar için ideal bir çözüm olan düz mutfak plan tipinde tüm mutfak tek bir duvara yaslanan düz bir çizgi içindedir.

2: İKİLİ, KARŞILIKLI DÜZ MUTFAK : Uzun ama yeterince geniş mekanlarda ideal çözüm sağlayan ikili düz hatlı planlama, karşılıklı iki duvara yerleştirilmiş tezgahlardan oluşur. Bu tip mutfakta bir tezgaha depolama, yıkama ve hazırlama, diğerine ise pişirme bölümü yerleştirilerek
işlevsellik sağlanabilir. İki hat arasındaki ideal mesafe 120. cm. den büyük, 65 cm' den de küçük olmamalıdır.

3:  L TİPİ MUTFAK:  Genellikle açık mutfaklarda kullanılan L mutfak yerleşimi kare ve küçük mutfaklar için de ideal bir düzendir. Alan yeterliyse bu tip mutfaklarda, tezgahın karşısındaki duvarın önüne küçük bir oturma grubu yerleştirilebilinir. L mutfak düzeninde buzdolabı kapıya en yakın yere konulmalıdır.  Diğer yerleşimlere göre, mutfak tezgahının daha küçük olduğu mutfaklarda çalışma düzeni;  depolama, hazırlık ve pişirme olarak ele alındığında yerleşim düzeni  buzdolabı, ocak ve lavabo olarak sınırlandırılmalıdır.
  
4: U TİPİ MUTFAK  :  Büyük mekanlarda kolaylıkla uygulanabilen U mutfak modeli, mutfakta rahat ve keyifli bir çalışma ortamı yaratır. Bu modelde oldukça büyük bir mutfak tezgahı bulunur. U şeklinde yerleşimde; lavabo, ocak ve buzdolabı üçlüsü tezgahın üç ayrı noktasına yerleştirilerek mutfaktaki üçgen doğru şekilde kurulmuş ve en fonksiyonel yerleşim sağlanmış olur. Bütün mutfak yerleşimlerinde olduğu gibi U mutfak da lavabonun mümkünse cam önünde olması tercih edilir.

5: ADA MUTFAK :  Bu mutfaklarda mekanın ortasında ada olarak adlandırılan; kimi zaman pişirme, kimi zamanda çalışma mekanı tezgahı olarak kullanılan bir bölüm bulunur. Eğer alan çok büyükse ada biraz geniş tutulup, pişirme yada çalışma bölümünün yanına bir yemek masası ve oturma grubu yerleştirilir. Ada ile mutfak tezgahının arasındaki uzaklık en az 1 m olmalıdır.


6: YARIM ADA MUTFAK :   Açık mutfaklarda kullanılan L mutfak yerleşimi, mutfakta rahat ve keyifli bir çalışma ortamı yaratır. Bu modelde oldukça büyük bir mutfak tezgahı bulunur. U şeklindeki tezgah yerleşiminde, L tipindeki 2 duvara üst dolap yerleştirmek mümkündür. Yarım ada kısmında ise, lavabo yada ocak kullanılabilir. İstenirse  tamamen tezgah bar tarzında da kullanılabilir. 3 ayrı bölümden oluşan tezgahta, yıkama, pişirme,  depolama şeklinde ayrılarak, mutfakdaki üçgen doğru şekilde kurulur ve en fonksiyonel  yerleşim sağlanmış olur
                                                                    Marmara Dekorasyon

                                                                        0 532 175 18 80
                                                                        0 554 562 74 35Telif Hakkı © 2013 İç Dekorasyon'a aittir. Tüm Hakları Saklıdır.